Yavru köpekler doğdukları andan itibaren anne sütü ile doğal bir bağışıklık kazanırlar fakat bu bağışıklık zamanla yok olduğundan sağlığını korumak için aşı uygulamaları gerekmektedir. Köpek aşıları yaygın olan hastalıklara ve ona kalıcı hasarlar bırakabilecek hatta yaşamı tehdit eden virüsleri önlemek amacıyla yapılır.  

Aşı uygulamaları yapılabilmesi için yavru köpeğin ilk olarak Hekim tarafından muayene edilip sağlıklı olduğu kanaat getirildikten sonra iç ve dış parazitlerden tamamen arındırılmış olması gerekmektedir 

Köpeğin sindirim sisteminde bulunan kancalı kurt, tenya ve şerit gibi iç parazitlerden; bit pire kene gibi dış parazitlerden korumaya yönelik yapılır. Iç parazit yaşam şartlarına göre 2-3 ayda bir yapılırken dış parazit ise aylık yapılmalıdır
Iç ve dış parazit yapılmadığında köpeğin bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu yüzden veteriner kliniğinde öncelik olarak parazit uygulamaları ile başlanmalıdır. 

Köpeklerde aşılama

Aşı Takvimi 

İç ve Dış Parazit Aşısı: Beslenme ve yaşadığı ortamdaki parazit yoğunluğuna göre veteriner hekim tavsiyesi ile 2-3 ayda bir tekrarlanmalıdır 

Karma Aşı  : Köpeklerde sıklıkla görülen bulaşıcı ve ölümcül hastalık yapan 5 farklı virüsten koruyan bir aşıdır. 2 doz şeklinde uygulanan bir aşıdır ve 15 gün ara ile yapılmalıdır 

Bronşin Aşı(KC Aşısı): Köpeklerde görülen üst solunum hastalıklarına sebep olan bulaşıcı virüslerden koruyan bir aşıdır. Yıllık tekrar edilmesi gereken bir aşı türüdür.

Corona Aşısı :  Sindirim sisteminde meydana gelen kanlı-mukuslu ishal, iştahsızlık, yüksek ateş ve kusma gibi sebebiyet veren virüslere karşı korur. 

Lyme Aşısı :  Lyme, kene yoluyla insanlara da bulaşabilen  bir hastalıktır. Mutlaka yapılması gereken bir aşıdır.

Kuduz Aşısı:  Rabies virüsüne karşı koruyuculuğu olan bir aşıdır. 3 aylıktan küçük köpeklere uygulanmaz. Kanunen zorunlu olan bir aşıdır her yıl yapılmalıdır.

Mantar Aşısı:  Mevsimsel değişiklikler sonucu sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan köpeklere tavsiye edilir genellikle 15 gün arayla iki doz şeklinde uygulanır.

Daha detaylı bilgi için Köpeklerde Aşılama Nasıl Olur? sayfasını inceleyebilirsiniz.

6.Hafta İç-Dış Parazit Aşı Uygulaması
8.Hafta Karma 1.Doz
9.Hafta Bronşit (Kc Aşı)
10.Hafta Corona Virüs Aşı 1. Doz
11.Hafta Karma Aşı 2.Doz
12.Hafta Lyme Aşısı 1.Doz
13.Hafta Kuduz Aşısı
14.Hafta Corona Virüs Aşısı 2.Doz
15.Hafta Lyme Aşısı 2.Doz
16.Hafta Mantar Aşı 1.Doz
18.Hafta Mantar Aşı 2.Doz

 

Köpeğinizin aşılarında eksiklik var ise kliniğimiz ile 0212 662 00 66 numarası üzerinden iletişime geçerek gerekli aşıları yaptırabilirsiniz.Ayrıca iletişim sayfasından form doldurarak da bize ulaşabilirsiniz.

Eğer mesai saatleri dışındaysanız minik dostumuza uygun nöbetçi veteriner kliniği seçmeyi unutmayın.